A számlázást, és a számlaadat-szolgáltatást érintő 2020-ban hatályba lépő változások július 1-jétől
Jelen hírlevelünk a 2020-ban életbe lépő legfontosabb adóváltozásokról szóló sorozatunk részeként íródott, melyben egy korábbi hírlevelünk témáját, a számlázással, valamint a valós idejű adatszolgáltatással kapcsolatos, előttünk álló változásokat elevenítjük fel ismételten a közelgő határidőre tekintettel.
A számlázás 2020-ban megváltozó szabályai 2020. július 1-jétől:
- 2020. július 1-jétől a számla kiállítására nyitva álló határidő 15 napról 8 napra csökken, amire érdemes lesz figyelni, mivel a késedelembe eső adózók akár 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal is sújthatóak.
- Ugyancsak 2020. július 1-jétől – a valós idejű adatszolgáltatást érintő változásokkal összhangban – kötelező lesz feltüntetni a vevő adószámának (csoportos adóalanyok esetén a csoportazonosító számának) első nyolc számjegyét, ha a kiállított számláról adatszolgáltatást kell teljesítenie a számla kibocsátójának.
- Szintén 2020. július 1-jétől a számla kiállítási kötelezettség kiterjed következő tárgyi adómentes tevékenységekre is:
- humánegészségügyi szolgáltatást végző vállalkozások (vagyis nem közszolgáltatók) által nyújtott szolgáltatások;
- fogorvosi, fogtechnikusi szolgáltatások;
- ingatlan értékesítés;
- egyéb oktatás (OKJ-s, ill. a felnőttképzési törvény szerinti képzések);
- együttműködő közösség által a tagnak teljesített szolgáltatás.
Bejövő számlák adatszolgáltatása
2020. július 1-jétől a számla befogadói oldalon is változás történik az adatszolgáltatásban: már nem csak a 100 ezer Ft feletti ÁFA tartalmú számlákat kell szerepeltetni az ÁFA bevallás M lapjain, hanem valamennyi ÁFA tartalommal bíró, befogadott számla kapcsán ki kell azokat tölteni. Mivel ez jelentős adminisztratív terheket róhat egyes adózókra, érdemes lehet már most elkezdeni a megfelelő IT megoldások kialakítását ezen jelentési kötelezettség megkönnyítése érdekében.
A kapcsolódó informatikai megoldások bevezetése mellett – különös tekintettel arra, hogy megváltozik a számla kötelező adattartalma 2020. július 1-jétől - a következőkre is szükséges tekintettel lenni:
- A korábbi szabályoktól eltérően magyar adóalanyok felé a kiállított számláinkon ÁFA értékhatártól függetlenül szükséges mind a számla kiállítójának, mind a számla befogadójának adószámát feltüntetni.
- Ezzel kapcsolatosan érdemes ezen új szabályra a Társaságok számviteli rendszerét is felkészíteni, az adatbázisait ellenőrizni, és frissíteni, hogy abban valós és érvényes partner adatok szerepeljenek,
- Amennyiben a használt számviteli rendszer alkalmas arra, hogy az ÁFA bevallással kapcsolatos ellenőrzési funkciókat ellásson, érdemes áttekinteni, hogy ezen funkciók kiszolgálják-e teljes körűen az új szabályozásnak történő megfelelést.
- Tekintettel arra, hogy az ÁFA bevallásban szereplő adatszolgáltatási kör július 1-jétől jelentősen kibővül, a számviteli rendszereket – amennyiben ez még nem történt meg - érdemes felkészíteni az automatizált M lap kitöltésre.
- Szintén érdemes felülvizsgálni a használt számviteli rendszerek dátumkezelését is, fontos, hogy a rendszerből kinyerhető legye a számlákon szereplő tényleges teljesítési dátum, mert ezt kell szerepeltetni az összesítő jelentésben. Így tehát, ha egy Társaság csak tényleges számviteli dátumot használ (például egy időszaki elszámolású számla esetében általában eltér a számlán szereplő teljesítési dátum, és az a dátum, mint számviteli időszak, amiről a számla szól), akkor a programban történő dátumkezelést is szükséges újraértékelni, és megfelelőképpen módosítani.
Az ÁFA bevallás partnerenként elkészítendő M jelű adatszolgáltatási lapján az alábbiakat kell jelenteni a befogadott számlák adattartalmát illetően:
-
- A számlát kiállító adóalany nevét és adószámát,
- a számla sorszámát,
- a számla teljesítési dátumát,
- a számlán szereplő adóalapot és ÁFA összegét.
A VGD Hungary együttműködő IT partnere segítségével biztosítani tudja az Ön vállalkozása számára is az automatikus bevallási szolgáltatást, amennyiben az Önök vállalatának jelenlegi számviteli rendszere ezt a funkciót nem támogatná.
A valós idejű adatszolgáltatással kapcsolatos legfontosabb változások
- 2020. július 1-jétől az adatszolgáltatási kötelezettség értékhatár nélkül kiterjed minden olyan belföldön teljesített termékértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra, ahol a megrendelő belföldi adóalany és az ügylet kapcsán adólevonási jogot gyakorol. Vagyis július 1-jétől a tárgyi adómentes értékesítésről, ill. szolgáltatás nyújtásról, továbbá a fordított adós ügyletekről is kötelező lesz adatot szolgáltatni (feltételezve persze, hogy az ügyletről számlát állítottak ki).
- 2021. január 1-jétől pedig már a nem adóalanyok (pl. természetes személyek) részére kibocsátott számlákról, illetve a közösségen belüli, és export adómentes termékértékesítésről is adatszolgáltatási kötelezettség terheli a számlakibocsátót.
Mind a 2020. július 1-jei, mind pedig a 2021. január 1-jei kezdődátumhoz kapcsolódik átmeneti rendelkezés, amely szerint az adott számla kiállításának dátuma (nem pedig a teljesítés dátuma!) határozza meg, hogy a „régi”, vagy pedig az „új” szabályokat kell majd alkalmazni, vagyis kell-e a számláról adatot szolgáltatni, vagy sem.
A fentebb taglalt, két lépcsőben bevezetésre kerülő változások folyományaként a teljes számlázási rendszer átláthatóvá válik a NAV számára, amivel az adóelkerülés, illetve az ÁFA csalások kockázata is minimális szintre csökkenthető, ezektől pedig a jogalkotó komoly költségvetési pluszra számít.
Továbbá a magyar adóhatóság – az általuk már kommunikált tervek szerint – 2021-től képes lehet ÁFA bevallás-tervezetet készíteni az összes, Magyarországon regisztrált adóalany számára, ahogy teszi azt 2017 óta a természetes személyek személyi jövedelemadó-bevallásai kapcsán.
Szeretnénk felhívni azon ügyfeleink figyelmét, akik nem magyar számlázó programmal állítják ki magyarországi számláikat (hanem pl. a cégcsoporton belüli, vagy az anyavállalat által lefejlesztett programot használnak), hogy amennyiben még nem tették volna meg, haladéktalanul kezdjék meg a fenti változásokra történő átállást, ugyanis tapasztalataink szerint – a számlázó program komplexitásától függően – akár több hónapos is lehet az informatikai átállás. A belföldi számlázó programokat az azt fejlesztő szolgáltatók kötelesek átállítani, így az ilyet használó adóalanyoknak nincs az átállással kapcsolatban informatikai teendője, természetesen házon belül érdemes lehet átnézni és adott esetben módosítani a pl. a számlázással kapcsolatos folyamatokat.
* * *
Ha az átállás kapcsán informatikai segítségre lenne szükségük, a VGD Hungary örömmel nyújt Önöknek asszisztenciát a valós idejű adatszolgáltatással kapcsolatos IT fejlesztéseket érintő kérdésekben is.
Az IT támogatás mellett további kapcsolódó megoldási javaslatokkal is szívesen segítjük számviteli munkájukat, az igények feltérképezésére is készséggel állunk rendelkezésre.