Elkezdődött a transzferár-ellenőrzések szezonja
A nyári időszakban, a 2021. adóévi társasági adóbevallások benyújtása után a NAV általában nagyobb intenzitással kezdi kiválasztani az adóalanyokat a transzferár-ellenőrzésekre. Hírlevelünkben összefoglaljuk az ellenőrzések gyakorlati tapasztalatait, illetve felsoroljuk a 2022. évi ellenőrzési irányokat a transzferár-területen.
Veszteségesen működő vállalkozások
A transzferár-ellenőrzésre kiválasztás egyik legfőbb kritériuma a veszteséges, tartósan veszteséges működés. A NAV elvárása, hogy bérgyártó, alacsony kockázatú szerződéses gyártó funkcionális profillal rendelkező vállalatok továbbra is stabil jövedelmezőséggel működjenek. Összetettebb profilú, veszteségesen működő adózóknál a NAV kiemelten vizsgálja a vevők felé nem érvényesíthető többletköltségeket mind adminisztrációs (a főkönyvvel történő egyezőség), mind pedig tartalmi szempontból (melyik projekt kapcsán merült fel).
Transzferár-kiigazítás
Ha a vállalkozás alkalmazta a transzferár-kiigazítást, fontos ellenőrizni, hogy a kiigazítás utáni jövedelmezőség beleesik-e a szokásos piaci ártartományba.
Adatbázisok használata
Az esetek többségében, vagyis amikor nem áll rendelkezésre a teljesen független felek közti szerződése az összehasonlítható ügyletre vonatkozóan, illetve a vizsgált vállalat vagy a kapcsolt vállalata egy független féllel kötött szerződése, szükség van az adatbázisszűrésre. A jogszabály előírja az adatbázisszűrések évenkénti frissítését, illetve három évenkénti újbóli elkészítését. Az ellenőrzések során a NAV kiemelten vizsgálja ennek a betartását.
Javasolt, hogy a magyar leányvállalatok adatbázisszűréseit a magyar jogszabályokat és a NAV ellenőrzési gyakorlatát ismerő szakember készítse vagy legalábbis ellenőrizze a külföldi anyavállalat által készített adatbázisszűréseket.
Ellenőrzési irányok
A NAV 2022. évi ellenőrzési tervéről részletesebben itt írtunk: https://vgd.hu/hirek/szakmai-cikkeink-hirleveleink/a-nav-2022-evi-ellenorzesi-terve. A terv az alábbi három területet említi kifejezetten a transzferár-ellenőrzésekkel összefüggésben:
- Az adóparadicsomokkal kapcsolatban álló adózók
Az adóhatóság kiemelt feladata az adózási szempontból nem együttműködő országokkal kapcsolatban álló és onnan nyereséget szerző adózók kockázatelemzésen alapuló ellenőrzése, ezen belül transzferár-ellenőrzése. A szükséges adatok a nemzetközi információcsere keretében érkeznek a NAV-hoz.
A Pénzügyminisztérium 2021. január 1-től a következő 9 országot tartja számon az adózási szempontból nem együttműködő államok listáján: Amerikai Szamoa, Fidzsi-szigetek, Guam, Palau, Panama, Szamoa, Trinidad és Tobago, Amerikai Virgin-szigetek, Vanuatu. Az EU jegyzéke ezeken felül 3 további országot tartalmaz: Anguilla, Barbados és Seychelle-szigetek. A Kajmán-szigetek 2020-ban lekerült az európai jegyzékről.
- Az autóipari vállalatok transzferár-ellenőrzése
Az autóipari vállalatokra, a külföldi autógyártók magyar beszállítóira a koronavírus-világjárvány jelentős terheket, többletköltségeket rótt. Ez veszteséges, illetve tartósan veszteséges működést eredményezett az iparágban. A transzferár-ellenőrzések egyik célja annak a vizsgálata, hogy a veszteséges működés nem a külföldi csoporttagok általi veszteség áthárítására vezethető-e vissza.
- Szokásos piaci ármegállapító határozatok
A szokásos piaci ármegállapítási határozatok („APA”-k) leginkább a kiemelt adózókat érintik, bár a KKV-szektor vállalatai is szoktak élni a lehetőséggel a különösen nagyértékű ügyletek esetében. Az adóhatósági vizsgálatok a határozatokban foglalt feltételek teljesítésére fókuszálnak.
A VGD Hungary szakértői teljeskörű segítséget nyújtanak ügyfeleiknek a transzferár-ellenőrzések támogatásában, illetve a transzferár-dokumentációk elkészítésében, beleértve az adatbázisszűrések elkészítését és rendszeres frissítését, melyet a nemzetközileg elismert, a magyar adóhatóság által is használt adatbázisok igénybevételével végeznek.
* * *
Amennyiben a jelen hírlevélben foglaltakkal összefüggésben további kérdése merülne fel, forduljon bizalommal adózási szakértőinkhez!
Jelen hírlevél kizárólag az általános tájékoztatást szolgálja és nem tekinthető adótanácsadásnak
2022. június 21.