Praktikus tudnivalók a 2021 évi bérszámfejtések kapcsán
Széleskörűbbé válik a szakképzési hozzájárulás
2021. január elsejétől a szakképzési hozzájárulás (szakho) alapja már megegyezik a szociális hozzájárulási adó (szocho) alapjával, amire érdemes figyelni az ezzel kapcsolatos kötelezettségek tervezésénél. A társaságok esetében ugyanis ez a költségek növekedését fogja eredményezni. 2020 végéig csupán az önálló és nem önálló tevékenységekből származó jövedelmeket terhelte a szakképzési hozzájárulás, 2021-től viszont ezek mellett meg kell fizetni az egyéb jövedelem, a béren kívüli juttatások, a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások és a kamatkedvezményből származó jövedelem után is, abban az esetben, ha ezen jövedelmek juttatása során a kifizetőt terheli a szociális hozzájárulási adó. Az a szabályozás érvényben maradt, hogy csak a belföldi for-profit szervezeteknek kell szakhot fizetniük.
A SZÉP kártya juttatások esetében is növekednek a költségek! A jelenlegi értelmezések alapján 2021. január 1-jétől meg kell fizetni a béren kívüli juttatások után a 15%-os személyi jövedelemadó mellett az 1,5%-os szakhot is, annak ellenére, hogy 2021. július 1-ig érvényben van a vészhelyzet miatti szocho kedvezmény ezen juttatás után. Tekintettel arra, hogy a szakképzési törvény a szocho törvényre hivatkozva a szocho-alapot képező jövedelmekre ír elő szakho kötelezettséget, ugyanakkor a június 30-ig fennálló szocho-mentesség nem adóalap, hanem adókedvezményként került előírásra és nem a szochóról szóló, hanem egy veszélyhelyzettel összefüggő törvényben, így jogtechnikai szempontból ez a rendelkezés nem ad mentességet a szakho alól. Várakozásaink szerint az adóhatóság ebben a tekintetben hamarosan hivatalos állásfoglalást fog megjelentetni.
Egyes meghatározott juttatások esetében szintén meg kell fizetni 2021. január 1-jétől a 1,5%-os szakképzési hozzájárulást. Figyelni kell tehát erre többek között az üzleti utazáson felmerült étkezés és más szolgáltatás, a telefon magánhasználat, az üzleti partnerek részére nyújtott reprezentáció, üzleti ajándék, a csekély értékű ajándékok költsége vagy az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári célzott szolgáltatásra befizetett összeg tekintetében, mivel ezen egyes meghatározott juttatások szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után szocho-fizetési kötelezettség keletkezik.
A szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettséget 2021-ben is a megszokott módon kell teljesíteni, azaz az év első tizenegy hónapjára vonatkozóan havonta szakképzési hozzájárulási előleget kell fizetni. A befizetett előleg és az éves nettó kötelezettség különbözetét az adóévet követő év január hónap tizenkettedik napjáig kell befizetni, illetve visszaigényelni.
Táppénzes papírok, kórházi beteglapok
Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a TB kifizetőhelyek esetében a táppénzes papírokat, kórházi beteglapokat 2021-től szigorúan ellenőrzik. A jogszabályi eljárás alapján a beérkezett táppénzes igazolásokat 5 napon belül továbbítani kell a kifizetőhelyi elszámolást végző cég felé, ahol 8 napon belül el kell számolni és a biztosított részére ki kell utalni.
Ugyanakkor fontos, hogy a nem TB kifizetőhelyek esetében is be kell adni a foglakoztatói igazolásokat, tehát a munkáltatónak érkeztetnie kell a táppénzes papírokat.
Egészségügyi szolgáltatási járulék
2021. január 1-jétől megváltozott az egészségügyi szolgáltatási járulék mértéke. A havi fizetendő összeg 8000 forint, a napi összeg 270 forint.
A módosult összegű járulékot először január hónapra, 2021. február 12-éig kell megfizetni.
***
Amennyiben jelen hírlevelünkkel kapcsolatban bármilyen további kérdése merülne fel,
forduljon bizalommal a VGD Hungary adótanácsadóihoz!